Aftershokz Aeropex: sluchátka posunuly hranice zase o kousek dál – test, recenze

Je to už pár let, když jsem poprvé vyzkoušel úplně první model sluchátek Aftershokz s názvem Titanium. Tehdy si technologie bone conduction teprve vyšlapávala cestičky. Následoval velký posun a přelomový model Trekz Air, který přenos zvuku kostí dostal opravdu do povědomí. Tehdy jsem si myslel, že tato technologie v daném provedení došla tak daleko, že už není moc co vylepšovat. Rok se s rokem sešel a a já má díky redakci RUNu možnost opět po 2 letech zhodnotit další mezigenerační posun k modelu Aeropex. I přesto, že jsem se těšil, udělal jsem výjimku a úmyslně si o produktu předem nic nestudoval, abych neúmyslně neovlivnil mé vlastní dojmy a pocity.

Když si vybereš Aftershokz, víš, že sis vybral prémiový produkt a byl si ochotný si oproti konkurenci připlatit. Krásná krabička skrývá kromě vymazlených sluchátek i nepromokavý obal, nabíječku a pěnové špunty do uší. Design postupně začal osekávat všechny ostřejší hrany sluchátek a čím dál více se přibližuje futuristicky oblím tvarům. Pohledově působí sluchátka opravdu hodně moderně a luxusně. Bonus je, že stále budou pro mnoho lidí ještě překvapivou novinkou a budeš v nich často i středem pozornosti.

Netřeba asi připomínat, že Aftershokz se specializuje na technologii přenášení zvuk skrze lícní kost až do vnitřního ucha. Tuto technologii jsem představil již v několika předchozích článcích a nemá tedy smysl se jí detailně zabývat. Stále platí, že přenos zvuku kostí vytváří lehké lechtání/vibrace, ale při přímém porovnání s předchozím modelem je znatelné další snížení jejich intenzity. Nicméně, u obou modelů jde o pocit, který během chviličky přestaneš vnímat.

Ovládací prvky a způsob jejich užití zůstal zcela nezměněn. tzn. na pravé straně tlačítka + (power on a off)/- a na levé straně zboku tzv. univerzální tlačítko, kterým ovládáš hudbu, měníš jazyky, přijímáš hovor apod. Je jasné, že nemá smysl měnit něco, co se perfektně osvědčilo. Zejména univerzální tlačítko se výrazněji zmenšilo a možná, že je to trochu škoda, vyhovovalo by mi o něco málo větší.

Volné uši bez špuntů jsou samozřejmě vhodné všude. Osobně sluchátka dlouhodobě používám nejen pro venkovní použití, ale každý den i v práci či do auta na cesty. Kvalita zvuku při volání je perfektní. Protelefonoval jsem s nimi hodiny a ani jednou jsem si nestěžoval ani já, ani kolega na druhé straně přijímače. Sluchátka mají nově také funkci potlačení šumu z okolí.

Hlavní vylepšení oproti Trekz Air

Model Aeropex je pocitově i fakticky štíhlejší a lehčí než Trekz Air. Samotné bambulky sluchátek jsou trochu jinak nakloněny než u předcházejícího modelu. Zlepšení je také znát u zvýšení maximální hlasitosti a na basových frekvencích, které u předchozího modelu nebyly tak výrazné. Model Aeropex je po této stránce lepší. Stejně tak se posunula výdrž baterie, která je po 2h nabíjení připravena k 8mi hodinám aktivního využívání či mnoha dnům ve stand-by modu. Výdrž sluchátek je opravdu zcela dostačující.

Zlepšila se také odolnost proti vodě. Trekz Air měli stupeň krytí IP55 (částečně prachuvzdorné a odolné proti tryskající vodě), ale Aeropex je klasifikován jako IP67 (úplná odolnost proti prachu a odolnost proti dočasnému ponoření do vody). Zde společnost začala využívat nanotechnologie. Teoreticky by tedy měli sluchátka odolat ponoření do vody po dobu cca 30 minut. Stojí za to zmínit, že přímo na plavání je k dispozici modelová řada Xtrainerz, jež je specifická právě přizpůsobením pro kondiční plavání.

Měl bych zmínit, že Aeropex také změnil způsob nabíjení. Nyní má magnetický nabíjecí kabel podobný, jako znáš např. z novějších modelů hodinek Garmin. Funguje to dobře a snadno se přichytí. Zajímavé je, že pokud se pokusíš nabíjet sluchátka, když jsou mokrá, budou tě před poškozením varovat vibracemi, zvukovým varovným signálem a LED blikáním.

Jak už jsem výše uvedl, kromě snížení váhy umožní sluchátka poslouchat hudbu zase o něco hlasitěji. Popravdě moc nerozumím tomu,kdo by poslouchal opravdu na maximální hlasitost, jelikož tu jsem nepoužíval ani u předchozího „slabšího“ modelu. Ostatně sluchátka tě při dosažení nebezpečné hladiny sami upozorní na to, že překročení hranice už nemusí být pro tvůj sluch vhodné. Za mě osobně garantuji, že hudbu na maximální hlasitost stejně nebudete nikdy poslouchat.

Aftershokz Aeropex jsou sluchátka pro ty, kteří ví, co v nich získávají. Tato sluchátka jednoduše nejsou určena k tomu, aby nahradila kvalitní sadu sluchátek na/do uší, ale mají naopak přednosti, které jinde nenajde. Navíc ti jejich nošení může opravdu zachránit život.

Tip na závěr: Pokud by se ti podařilo stejně jako mě si náhodou změnit jazyk z angličtiny na jiný, postačí ti dvakrát rychle poklepat na univerzální tlačítko a jazyk se přepne.

Zde se můžete podívat na test modelu Aftershokz Trekz Air

Technické specifikace:
Typ měničů: Bone conduction
Frekvenční odezva: 20Hz~20KHz
Citlivost: 105 ± 3dB
Mikrofon: -38dB ± 3dB (duální)
Bluetooth verze: 5.0
Kompatibilní profily: A2DP, AVRCP, HSP, HFP
Bezdrátový dosah: 10m
Baterie: dobíjecí Lithium Polymer
Doba přehrávání: 8 hodin
Doba nabíjení: 2 h
Hmotnost: 26 g.

2022-02-04T12:23:29+00:00

Napsat komentář