AFTERSHOKZ TREKZ AIR: Bezpečná sluchátka- test, recenze

Není to zase tak dlouho, co jsem poprvé dostal do ruky sluchátka Aftershokz. Přesněji řečeno letos na jaře. Tehdy jsem přeskočil rovnou na druhou řadu a nový model Trekz AIR (první řada nesla název Titanium). Od té doby sluchátka poctivě testuji.

Bezpečná sluchátka, to je to, oč tu běží. Výrobce přesně věděl, co chce, a pro koho sluchátka vyvíjí. O sluchátkách jsem měl před testem pár informací od přátel. Hlavně od Michala Hrabce z naší redakce, který je používá již delší dobu. Na tento model jsem se opravdu moc těšil a mám z jeho testování hodně zážitků. Určitě bude částečně rozdělovat společnost na ty, kteří si je zamilují, jako např. právě Michal, na ty, co je respektují, a na ty, co je odsuzují.

Kost jako nosič zvuku

Co je důležité uvést je fakt, že Aftershokz přišly s úplně novou patentovanou technologií, kdy sluchátka se již nedávají ani do uší, ani na uši ale za uši. Sluchátka totiž přenášejí zvuk přes kost u zvukovodu do vnitřního ucha a uživatel má tedy volné ucho pro vnímání okolního prostoru (použitá patentovaná technologie se nazývá Bone conduction). Při používání se trochu cítíte, jako byste poslouchali rádio, avšak s tím rozdílem, že jde o vaše osobní rádio, které nikdo jiný v místnosti neslyší.

Když jsme s kolegy testovali vnější hluk sluchátek, opravdu jsme došli k závěru, že při běžné hlasitosti okolí vůbec nerušíte a technologie přenosu zvuku skrze kost tedy velice dobře funguje. Při hlasitějším poslechu a více basovém nastavení přehrávače můžete cítit lehké pulzování na kůži. Není to nijak nepříjemné. Vlastně vám tím možná dávají sluchátka trochu najevo, že byste mohli hudbu už trochu ztišit, protože i pro váš sluch by takto hlasité poslouchání po dlouhou dobu nemuselo být úplně košer. Já jsem se s tím tedy setkal až u poměrně hlasitého poslechu, který bych tak či tak moc nedoporučoval. Ještě také u pár telefonátů, kdy měl kolega na druhé straně telefonního kabelu hodně hluboký hlas.

Ovládání sluchátek je umístěno v části hned za uchem, tedy přesněji za uchem pravým. Diskriminace leváků se ale bát nemusíš – je dost lehké na to, aby se to zvládlo i nedominantní rukou. Pro zapnutí a párování si bez problémů vystačíš s tlačítkem (+). Párování jsem vyzkoušel na 4 různých přístrojích a vždy bylo bezproblémové. Dokonce jsou Aftershokz jedny ze sluchátek, které jsou uvedeny jako oficiálně podporované (uvedené v seznamu) pro přehrávání hudby z hodinek Garmin.

Svoboda pohybu bez mobilu

Zatímco na pravé stranně je ovládání hlasitosti, na levé naleznete jedno jediné, univerzální tlačítko. To slouží nejen pro zapnutí/vypnutí a další ovládání přehrávače, ale i pro přijímání hovorů a jejich ukončování. O tom, že u dnešních hi-tech sluchátek bude Bluetooth perfektně fungovat, není žádné překvapení, ale já s kolegy měřil i vzdálenost dosahu. Samozřejmě se těžko píše jedno jediné číslo, jelikož dosah ovlivňuje charakter prostoru, nicméně dosah v rozmezí 8-12 m není problém. Jelikož jsem sluchátka nejvíce používal v práci z mobilu, měl jsem dokonce přesně vyměřené místo, kam až mohu zajít, než mi zvuk začne vypadávat. Při běhání jsem ve všech případech poslouchal přes hodinky s integrovaným přehrávačem hudby bez nutnosti sebou tahat mobil, což je pro mě osvobozující. Proto miluji BT sluchátka.

Připravte i na to, že sluchátka hlásí naměřené hodnoty vždy spolu s hodinkami při zdolání jednotlivých kilometrů. Stabilita na uších je bezproblémová. Nepadají, nebrání v pohybu, a to ani v záklonu, kde jsem to tak trochu očekával. Mohlo by se stát, že pokud budete sluchátka nosit i mimo běhání, např. v kanceláři, může vás nepatrně bolet za ušima. To ale brzy přestane, je to o zvyk. Půjčoval jsem sluchátka na zkoušku i kolegovi, který nosí brýle, a ten vůbec žádné nepohodlí nezaznamenal – na podobný tlak je z nošení brýlí zvyklý.

Čistý zvuk i kontakt s okolím

A kvalita zvuku? Myslím, že výrobce dostal z produktu a technologie maximum. Zvuk je hezký čistý, čitelný. Bude záležet na tom, s čím budete srovnávat a jací jste na sílu zvuku psi. Celá alchymie pro vyřešení této otázky tkví v tom, že Afterhokz nikdy nebudou moci znít v basových linkách při otevřeném (nezacpaném) uchu stejně jako konkurenti s klasickými peckami. Nicméně to si ani Afterhokz za cíl vůbec nekladou. Jejich cílem je uspokojit sportovce, kteří chtějí využívat moderní technologii k tomu, aby se na silnici i v terénu pohybovali při poslechu hudby výrazně bezpečněji. Zároveň určitě osloví ty, kteří chtějí poslouchat hudbu v práci, a přitom musí být stále v kontaktu s okolím a kdykoli připraveni zvednout telefon. Pro mě se nakonec z testovaných běžeckých sluchátek stal pomocník téměř na každý pracovní den.

Na jedno nabití mi vydrží cca 6-7 hodin hraní. Sluchátka nabíjím přes USB kapel z notebooku, a i když jsem to přesně neměřil, tak za hodinu a půl byly vždy znovu plně nabité. Pokud je zapomenete vypnout a necháte je tedy v pohotovostním režimu, vydrží na jedno nabytí až neuvěřitelných 20 dní. Tuto délku jsem nikdy netestoval, jelikož by to znamenalo, že po tuto dobu bych je nemohl používat.

A pokud se i přesto budete chtít od svého okolí odpojit, máte v balení k dispozici špunty do uší. Pokud se tak rozhodnete, budete překvapeni, jak moc špunty změní pocit z hudby. Zvuk se v té chvíli stane prostornějším. A abych nezapomněl, i tato sluchátka jsou voděodolná. I přesto, že se dají měnit jazyky, kterými na vás sluchátka mluví, češtinu samozřejmě nečekejte. V dnešní době nicméně předpokládám, že se základní angličtinou nebudete mít problém. Ostatně zase tolik pokynů vám sluchátka nedávají.

Sluchátka jsou z mého pohledu jasná volba pro ty z vás, kteří chcete při běhu či v kanceláři být stále v centru dění, a zároveň ve svém vlastním hudebním světě bez nutnosti otravovat svým playlistem okolí.

Pavel – člen RUN magazine teamu

Co uvádí výrobce

  • Technologie Bone conduction přenáší hudbu přes lícní kosti, což zajišťuje, že uši zůstávají zcela otevřené okolním zvukům.
  • Bezdrátové připojení k Bluetooth® 4.2 a pohodlné vícebodové párování.
  • IP55 ochrana odrazí pot, prach a vlhkost z tréninku ve špatném počasí.
  • Duální mikrofony s potlačením hluku vylučují okolní hluk a účinně podporují řeč.

 

2020-04-01T12:01:23+00:00

Napsat komentář