GARMIN FÉNIX 5 PLUS: Teď už zbývá jen vodotrysk – test, recenze

Garmin představil na jaře nový model Fénix 5 Plus a tehdy jsme dostali exkluzivní možnost otestovat sporttester Garmin Fénix 5 Plus ještě před jeho oficciálním uvedením na trh. Jaká je nová vlajková loď americké značky?

Garmin nám zaslal své nové hodinky s jednou podmínkou – nesměli jsme prozradit jejich podobu ani funkce před 18. červnem, kdy měly být oficiálně představeny světu. Vyhýbali jsme se proto závodům i veřejným tréninkům. Nepropojovali jsme je ani s aplikacemi jako Connect nebo Strava.

S hodinkami na ruce jsme přitom četli na internetu diskuse, ve kterých se spekulovalo, jak budou nové Fénixy vypadat? Bude to šestka, nebo vylepšená pětka? A co budou umět? I to je důkazem toho, jak významnou událostí je pro vytrvalecký svět představení nových Garminů.

A jaké tedy nové Fénixy jsou? Ve zkratce: oproti přibližně rok a půl „staré“ edici Fénix 5 jsou značně vylepšené. Ani tak jim ale kansaská společnost nedala označení 6, nýbrž jen přízvisko „Plus“.

Bohužel tu nemáme prostor, abychom popsali všechno, co novinka od Garminu umí. Na to by možná nestačily ani stránky tohoto časopisu. Spoléháme proto na to, že funkce, mezi které patří měření aktivit, plánování tréninků, spárování s telefonem nebo počítání kroků, jsou už notoricky známé, a tak se v tomto článku zaměříme na to, co je u Fénixů nového.

 

Různé velikosti, stejné displeje

Garmin se rozhodl zachovat tři různé velikosti – nejmenší 5S (průměr 42 mm / výška těla 14,5 mm), standardní 5 (47/15,5) a největší 5X (51/17). Zajímavé ovšem je, že všechny tři modely mají stejně velký displej s průměrem 1,2 palce. Výrobci se totiž podařilo zmenšit obvodové rámečky. Co se týče hmotnosti, pohybuje se podle modelu od 69 do 96 gramů. Na hmotnost má vliv i materiál, hodinky totiž budou k dostání z oceli a titanu.

Výhodou větších modelů je pak delší výdrž baterie. 5S Plus vydrží se zapnutou GPS 11 hodin, 5 Plus zvládne 19 hodin a 5X Plus dokonce 33 hodin!

Nový model se může chlubit parádním displejem Garmin Chroma, který má skvělou čitelnost i na jasném slunci, o čemž jsme se na vlastní kůži přesvědčili během dlouhých tréninků v úmorně horkých červnových dnech. Příjemným zlepšením je atraktivnější grafické rozhraní.

Displej bude i nadále ukryt pod minerálním nebo odolnějším safírovým sklem, což je volba, která se samozřejmě promítne také do ceny. Pokud byste ale chtěli ušetřit, osobně máme skvělou zkušenost s minerálním sklem, které jsme pro jistotu ukryli pod dodatečně nalepené ochranné sklo. Na hodinkách funguje tento systém ještě lépe než na mobilech, kde přece jen může ochranné sklo ovlivnit dotykové vlastnosti displeje.

Bavíme-li se o designu, je nezbytné zmínit výrazně rozšířenou nabídku pásků, které jsou v nových barvách a nově také z titanu.

Vylepšení, která stojí za to!

 A co nového tedy Fénix 5 Plus umí? Není toho málo! Zřejmě nejzásadnějším vylepšením je navigace. Zatímco v předchozí generaci disponoval mapovými podklady jen největší model 5X, teď už se neztratíte ani s jeho menšími bratříčky. Všechny modely mají předinstalované TOPO mapy Evropy, a tak vás hodinky klidně provedou městem i horami. Během testu jsme byli potěšeni tím, jak precizně navigace funguje a jak skvěle je mapa čitelná! Systém přitom podporuje i navigační systém Galileo.

Utíkejte v rytmu!

Dosud bylo trochu mrzuté, že zatímco z levnějšího modelu Forerunner 645 Music jste mohli poslouchat při běhu hudbu, dražší Fénix 5 touto funkcí nedisponovaly. Teď už to neplatí. Všechny varianty Fénix 5 Plus mají 16GB paměť, z čehož 4 GB jsou určeny pro hudbu. Takový prostor vám vystačí na jakýkoliv ultramaraton!

Nahrávání hudby je nádherně jednoduché. V dobrém slova smyslu až primitivní. Prostě připojíte hodinky k počítači, nahrajete do nich vybrané skladby. A při běhu pak v přehrávači ovládáte hudbu, upravujete hlasitost nebo přeskakujete skladby. Muzika samozřejmě běží na pozadí, takže se nemusíte bát o měření aktivity.

Placení hodinkami?

Je krásné, že hodinky disponují funkcí Garmin Pay. Při ní můžete zadat do hodinek údaje o své platební kartě a následně je používat k placení. Je to skvělé. Máme z toho radost. Pak si ale vždycky vzpomeneme, že žijeme v České republice, kde jsou bankéři vytíženi problematikou lovu mamutů a rozdělávání ohně třením dvou klacků o sebe. Až se jim to podaří, možná zaregistrují, že žijeme v roce 2018 a dají kreditním společnostem svolení k využití služby Garmin Pay. K dnešnímu dni nabízí tedy možnost platit hodinkami zatím pouze MONETA Money bank, ale i tak díky bohu za to 🙂

Představte si, že si ráno jdete zaběhat a na konci tréninku si pomocí hodinek koupíte v kavárně čerstvé pečivo. Tak snad někdy…

Objevte oblíbené trasy

Nevíte, kam si jít zaběhat na dovolené nebo na služební cestě? Funkce Trendline vám na základě milionů záznamů v aplikaci Connect ukáže, kde jsou ve vašem okolí nejpopulárnější běžecké a cyklistické trasy. A tak nebudete muset bloudit temným sídlištěm, ale doběhnete si do blízkého parku.

Kolik máte kyslíku?

I tentokrát umí varianta 5X něco, co její menší sourozenci nezvládnou – pomocí pulsního oxymetru dokáže měřit saturaci krve kyslíkem. Tuto funkci ocení zejména horolezci nebo skyrunneři, kteří se pohybují v opravdu vysokých nadmořských výškách. S Fénixy teď jednoduše zjistí, jak jejich tělo aklimatizuje a jestli vůbec snese další zátěž.

Nové aktivity

Hodinky mají přednastavené nové aktivity: jógu, běh na kryté dráze, kajak, indoorové lezení, eliptický trenažér, stepper. Golfoví hráči ocení, že Fénixy teď mají do paměti nahrané informace o více než 40 hřištích.

Kde je sehnat?

Určitě se po nich koukněte ZDE. Pokud byste je chtěli od nás, ale věděli, že jinde na webu je naleznete za lepší cenu, dejte nám vědět mailem a rádi danou nabídku srovnáme.  

A stojí to za to?

Pokud máte doma modely Fénix 5 nebo Forerunner 645 Music, pak je to na vašem zvážení a stavu rodinné pokladny. V jakémkoliv jiném případě za tu cenu určitě stojí!

2020-04-01T11:59:16+00:00

Napsat komentář