Vždy jste si přáli GF635ky, neběháte triatlon a zároveň jste při tréninku či závodě závislí na hudbě? Pak jsou hodinky Garmin Forerunner 645 Music volbou přesně pro vás.
Ať už jste či nejste aktuálně uživateli hodinek Garmin, určitě jste si minimálně u běžeckých kolegů všimli této značky v mnoha podobách. Chytré hodinky a sportestery dnes dokáží obrovské množství věcí a Garmin je dlouhodobě zvládá našlapat do svých mašinek, od GF35 až po Fenix 5. C
Cílem tohoto testu není tedy vypsat všechny funkce, co GF645M umí, protože nic jiného by se na dvoustranu nevešlo – ostatně to si můžete najít na oficiálním webu Garminu a hlavní data vedle v tabulce. Cílem testu tedy je přenést atmosféru od rozbalení až po rozloučení se s testovacím modelem.
Tlačítka jsou jistota
Na první pohled minimalistická krabička, uvnitř které se ukrývá klenot, jehož hlavní devizou je to, po čem mnoho uživatelů dlouho volalo, a teď to i dostalo. GF645M umožní tisícům sportovců poslouchat hudbu bez nutnosti tahat sebou na výběh či jiný sport mobil.
GF645ky staví svůj úspěch na všestranném modelu GF635, který zabodoval hlavně u triatlonistů díky měření plavání ve volné přírodě a možnosti snímání tepu i ve vodě. 645ky toto nenabízejí, a cílí tedy poměrně jasně na jiný segment trhu. Na rozdíl od modelu Vívoactive3, který je díky dotykovému displeji celkem módní záležitostí, jsou 645ky opět vyhraněnější a magnetizují k sobě své fanoušky.
Hodinky mají pět tlačítek, jejich ovládání je poměrně intuitivní a jednoduše se vám dostane pod kůži i tehdy, pokud nejste zrovna dlouholetý garmiňák. Dotykové ovládání má dozajista své přednosti – osobně jsem už měl možnost vyzkoušet například i zmíněné Vivoactive3 a musím říci, že v mnoha situacích je dotykový displej pohodlná záležitost. Jako člověk, který hodinky používá třeba i v zimě, za špatného počasí, při plavání, na překážkových závodech či jiných sportovních aktivitách, ovšem jednoznačně preferuji pro dlouhodobé používání výlučně tlačítkové modely.
Na běh i do práce
Výhodou hodinek je kromě malé hmotnosti (cca 42 g) i elegantní design, který je umožní nosit k většině běžných outfitů, a to i do práce, jež vyžaduje středně formální oblečení. K tomu už ala budete asi potřebovat některý z vyměnitelných společenských pásků.
Pásky mají šířku 2 cm a jak silikonové, tak společenské typy vypadají pevně a výměna nezabere moc času. Při testu jsem měl k dispozici ještě další dva silikonové pásky (pro řadu Music je v základním modelu kromě černé připravena ještě vínová barva) jejichž výměna zabere při troše cviku okolo 30 vteřin.
Vzhledem k nutnosti nosit poměrně často v práci oblek jsem ovšem musel hodinky nepravidelně sundávat. Pokud byste stejně jako já chtěli hodinky nosit úplně každý den, navrhuji pak zainventovat do aktuálně nejvyššího modelu řady Garmin Fenix 5.
S hudbou v uších
A teď k té hudbě. Jsem opravdu velký hudební nadšenec a muzikant, proto ve většině případů trénuji s hudbou v uších. Přitom dlouhodobě odmítám sebou tahat mobilní telefon. Do teď jsem z těchto důvodů nosil buď MP3ku, nebo BT sluchátka s vlastní pamětí. Alespoň na ten měsíc, který jsem měl možnost hodinky testovat, jsem tedy dostal možnost si zase odlehčit a mít u sebe pouze hodinky a běžná BT sluchátka.
Párování jsem vyzkoušel se třemi modely BT sluchátek a ve všech případech proběhlo v pořádku. Provedete ho celkem jednoduše pomocí aplikace pro přehrávání hudby. Jelikož mají hodinky paměť na 4 GB hudby (výrobce uvádí převod na cca 500 písní), ani jsem tuto kapacitu nenaplnil. Hudbu můžete do hodinek nahrát buď manuálně, nebo pomocí hudebních aplikací, které Vám Garmin nabídce v aplikaci Conect.
V současné době mi je nabízena pouze jedna apka, a to iHeartRadio. Moc mi to ale nevadí, protože stejně láduji muziku do hodinek raději manuálně z PC. Pro potřeby testu jsem do nich nasypal cca pět hodin muziky, a zdaleka jsem tedy nevyčerpal možnosti hodinek. Vstup do hudebního přehrávače je umožněn hned ze základního menu hodinek a lze se v něm běžný způsobem pohybovat, přepínat skladby, vybírat alba, interprety, nastavit si náhodný výběr, opakování atd.
Garantovaná sluchátka, která se dají s přístrojem spárovat, jsou vydávána v oficiálním seznamu Garminu – ke dni sepsání recenze se v něm nachází 7 výrobců a 10 modelů sluchátek. Pokud tam ty své nenajdete, nemusíte být smutní, dost pravděpodobně budou také pro párování fungovat. Výše uvedený seznam tedy pouze znamená 100% ujištění, co je kompatibilní. Garmin myslel na to, že když už máte sluchátka, mohlo by se vám hodit rekapitulovat do nich data o posledním úseku.
Umějí toho opravdu hodně
Jak jsem uvedl již výše, tak výčet dovedností hodinek by byl hooodně široký. Nicméně vězte, že mají většinu vychytávek včetně wi-fi. Samozřejmostí je měření tepu, stresu, barometr a možnost stáhnout aplikace, které upraví vzhled hodinek, udělají z mobilu GPS kompas, vyhodnocují pravidelné aktivity v kratších či delších cyklech, připraví vám trénink, zahlásí počasí a mnoho dalšího.
Pozitivně hodnotím počet dat a statistik, které se dají dostat přímo z hodinek prakticky hned po závodě, bez nutnosti je ihned připojovat k mobilu. Hodinky vám tak zahlásí vzdálenost čas, tempo, počet spálených kalorií, průměrnou tepovku i její maximum, dobu pobytu v aerobní i anaerobní zóně, kadenci běhu, nastoupané metry, časy jednotlivých okruhů (běžně délka okruhu 1km), dávat základní pokyn mobilu, zjistit tréninkový efekt atd.
Speciálně bych rád vyzdvihl také mílový krok, který za poslední 1-2 roky udělala aplikace Garmin Connect. Dnes jsou z ní vizuálně hezké výstupy a všem mohu doporučit věnovat jí pozornost – určitě umí mnoho věcí zjednodušit, a to včetně publikace výkonu na sociálních sítích. Nicméně aplikace GC by sama vydala na vlastní článek.
Hodinky budu ještě pár dní používat, ale už teď vím, že se s nimi budu jen těžko loučit. Je to opravdu nádherný kousek, který už nemá moc prostoru, co dále zlepšovat, nebo jak a kam inovovat. Pokud jste stejně jako já zarytými odpůrci kabelu a zároveň milujete hudbu při běhání, bude vynaložená investice dávat smysl.
A kde je seženete?
Podívejte se po nich v našem e-shopu ZDE. Nákupem u nás podpořít speciálku, která se snažím nabídnout něco navíc a bojovat proti gigantům, kteří bez duše prodávají od spodního prádla po sportovní hodinky 😉
Co uvádí výrobce
* Příjem satelitního signálu GPS a GLONASS
* Bezhotovostní NFC platby Garmin Pay
* Optický snímač srdečního tepu
* Pokročilé tréninkové funkce a běžecká dynamika
* Smart notifikace z mobilního telefonu
* Uživatelsky přizpůsobitelné vzhledy prostřednictvím Connect IQ
* Kompatibilní s externími snímači, kamerami VIRB a cyklistickými doplňky Varia
* Voděodolné pro plavání na hladině a sprchování
* Paměť 4GB s možností uložení až 500 sladeb a přehrávání hudby z hodinek přímo do bezdrátových Bloetooth sluchátek.
Napsat komentář
You must be logged in to post a comment.