Garmin Vivoactive 4S: chytrý běžecký šperk – test, recenze

Hodinek na běhání je všude spousta, jenže já od nich chci víc než jen kvalitně změřit trénink. Chci s nimi také dobře vypadat, poslouchat s nimi hudbu, platit i být v bezpečí. Proto jsem otestovala Garmin Vivoactive 4S.

Moje první sportovní hodinky byly původní Vivoactive bez hudby a měření tepu, zvykla jsme si na to, že je nosím každý den, měřily mi kroky a informovaly mě o příchozích hovorech a zprávách. Teď nosím Vivoactive Music a nedám na ně dopustit. Absolvovaly se mnou i náročné trailové závody, ale nejsou dokonalé – vadí mi celoskleněný ciferník, který je velmi křehký, a tak na něm musím mít silikonový ochranný kryt.

A přesně to vyřešila novinka – Vivoactive 4S, která je dokonce i v mé oblíbené bílé barvě. Vrátila se kovová luneta kolem sklíčka, v tomto případě v krásné růžovo-zlaté barvě, která podtrhuje jemný ženský vzhled. To se mi líbí, chodím totiž v hodinkách nejenom běhat, ale nosím je i přes den. Na rozdíl mých původních mají ještě menší velikost, co mé velmi drobné ručce vyhovuje, ale zjistila, jsem, že při běhu je lepší mít o jednu velikost ciferník větší, na kterém vše lépe vidím.

Vylepšené ovládání

Na rozdíl od starších modelů přibylo druhé ovládací tlačítko – čehož jsem se zpočátku lekla, nějak to s tlačítky totiž neumím a potřebuji dotykový displej, ale tady tlačítka slouží k potvrzení a ke kroku zpět, což je velmi jednoduché a výrazně to usnadňuje ovládání. Navíc se přesunem tlačítek ze středu k hornímu a spodnímu okraji snížilo riziko náhodného zmáčknutí.

Zachovaly se naopak všechny osvědčené designové prvky, snadno výměnné řemínky, nabíjecí konektor shodný se všemi aktuálními modely Garmin. Díky tomu se nám nestává, že bychom si někdy nabíječku zapomněli, máme je teď stejné a pokud už se to povede, není tak těžké najít někoho s vhodným kablíkem. Zatím ale mnohem častěji kablík někomu na závodech půjčujeme my.

Technické novinky

Hned po změně designu a úpravě ovládání je největší novinkou nový snímač tepové frekvence s pulzním oxymetrem. Snímač by měl být přesnější a oxymetr může pomoct při pobytu ve vyšších nadmořských výškách se sledování aklimatizace. Pokud ti ale jde o co nejdelší výdrž baterie, je lepší v menu oxymetr vypnout.

Velkým překvapením je právě zvýšení výdrže hodinek i přes výrazné zmenšení. Je až neuvěřitelné, že tam miniaturní hodinky dokáží na jedno nabití vydržet 7 dní v režimu chytrých hodinek, 5 hodin GPS záznamu s hudbou nebo až neskutečných 15 hodin v čistě GPS režimu. Tyto hodnoty mohou směle konkurovat některým outdoorovým modelům, a přitom jsou to pořád krásné stylové dámské hodinky.

Posun hodinek více k sportovnímu využití je rozšíření sportovních profilů, těch je dnes již více než 20 a vybere si z nich tak skoro každý. Při tréninku můžou pomoct také další funkce, jako je sledování dechu a dechová cvičení, body battery – ukazující jaký je poměr vašeho stresu vůči odpočinku, samozřejmostí je neustálé sledování celodenní aktivity a tepové frekvence.

Funkce, které tě uhranou

Už předchozí model přinesl podporu služby Garmin Pay a věř mi, že tato služba je návyková. Nepotřebuješ peněženku – prostě přijdeš do obchodu a zaplatíš hodinkami. Tady se projeví obrovská výhoda dotekového displeje, protože na ostatních hodinkách Garmin je potřeba zadat pin prostřednictvím „vytáčení“ tlačítky, kdežto zde stačí naťukat jednou na displeji a je hotovo. Navíc díky snímači srdečního tepu hodinky vědí, že je mám na ruce, a tak stačí když zadám pin jednou za den, nebo do chvíle, než si je sundám.

Občas ráda (zejména na dlouhých městských závodech) běhám s hudbou, ale pokud nemusím, nenosím s sebou mobil. Už u vivoactive 3Music jsem tak využívala integrovaný přehrávač. 4S si tuto funkci zachovaly. Spárování s mými bluetooth sluchátky proběhlo opět bez nejmenších problémů. Jen mě trápí jedna věc – mám sluchátek více a některá z nich se jmenují stejně, takže bych uvítala možnost si je v hodinkách přejmenovat, abych je poznala – třeba růžové, šedé, modré… Chápu ale, že tento problém asi moc běžců neřeší, takže se to nedá považovat chybu. Jakmile ale správná sluchátka trefím, už nemám problém a výběr seznamu skladeb, puštění a ovládání dotykem je navíc snadné a pohodlné.

Při běžném používání a tréninku jsem nenarazila na nic, co by mi na hodinkách chybělo. Jen při mých milovaných bězích v terénu bych ocenila mapy, tak jak je má manžel ve svých Fénixech. Naštěstí je i zde řešení – hodinky totiž nejsou chytré jen názvem, je do nich možné nahrát další aplikace a funkce. Takže i toto je řešitelné a navigační aplikaci v hodinkách mám.

Kdo se bojí, nesmí do lesa

Co při terénních bězích oceňuji maximálně, to jsou bezpečnostní funkce. Jednak je to detekce pádu a potom možnost sledování polohy mými blízkými. Stačí si tyto funkce aktivovat v aplikaci Garmin Connect v telefonu a třeba na Vltava Runu můj tým vidí, kde se zrovna pohybuji a kdy doběhnu na předávku. Bezpečnostní funkce pak při detekci pádu odešle SMS nebo e-mail nastaveným kontaktům včetně mé aktuální polohy. Sama pak můžu delším podržením potvrzovacího tlačítka přivolat pomoc stejným způsobem.

Stejně jako byly původní Vivoactive láskou na první pohled, staly se jí i nové 4S hodinky. Při běžném nošení je okolí obdivuje, a navíc mě nenechají na holičkách ani při sportu a náročných trialových závodech.

Jedinou nevýhodou je menší displej, na kterém pří běhu není tak dobře vidět jako na modelu 3. Naštěstí si v Garminu uvědomují, že ne každému tato velikost sedí, a tak je možné si vybrat také z větší verze bez S anebo modelu s odlišným typem displeje Venu.

Co uvádí výrobce

Chytré hodinky s nejširším rozsahem funkcí na monitorování zdraví. Sledují tvoji srdeční činnost, metabolismus, dech, stres, pitný režim, fyzickou aktivitu, odpočinek nebo menstruační cyklus. Měří celou řadu sportů a motivují tě k větší aktivitě. Mají integrovaný hudební přehrávač a modul GPS, podporují bezkontaktní platby a jsou vodotěsné. 

Cena: 7 790 Kč

Text: Soňa Hrabec Kotulková, Running2.cz, foto: Michal Hrabec

2020-04-01T11:29:29+00:00

Napsat komentář