MIZUNO WAVE HAYATE 4 – test

Univerzální závodní trailová bota, která si dobře poradí se všemi typy terénu, překvapí nízkou hmotností, vynikající mírou stability a také pohodlím – to je Mizuno Wave Hayate 4.

Co na tomto modelu zaujme na první pohled, je kromě velmi slušného záběru ve všech typech terénu především velmi dobrý kontakt s podkladem, který je zajištěný širší podrážkou. V kombinaci s kvalitním vzorkem se nemusíte bát vyvrknutí kotníku ani ztráty stability v horším terénu – na kamenech, v bahně či ve strmých traverzech.

Bota má spíše nižší drop, který v kombinaci s velmi slušnou hmotností a dostatkem prostoru pro prsty působí skoro jako u barefoot bot. Na rozdíl od nich ale má v podrážce výztuhu kovovým plátem, který zajišťuje ochranu před ostrými kameny, takže i při běhu po kamení a šotolině se nemusíte bát odražení paty.

Příjemné zjištění je, že i když je bota velice lehká, je poměrně slušně vyměkčená, zejména v oblasti paty, u kotníků i na jazyku. Nabízí tak i slušnou míru pohodlí, což z ní ve spojení s vysokou stabilitou dělá model vhodný nejen pro dlouhé závody, ale v případě běžců nevyžadující výrazné tlumení i pro trénink.

Celkově jde o universální botu – a to jak v neutrálním nášlapu, tak i díky šněrování, které umožní utažení jak na úzké chodidlo, tak na širší nohu.

Tyto boty značky prodávané řetězcem Decathlon sice patří do levnější kategorie běžeckých trailových bot, přesto ale svou kvalitou uspokojí i náročné uživatele.

Jsou určeny převážně na delší běhy do terénu, čemuž odpovídá vysoká úroveň tlumení i skvělá stabilita, díky níž nohu podrží i na výraznějších nerovnostech. Jsou velmi odolné a díky konstrukci svršku spolehlivě ochrání nohu před zraněním například od kamínků či větviček.

Mají tmavší barvu a vzhledem rozhodně neprovokují. Pokud v nich ale proběhnete blátem a trochu je ušpiníte, téměř to na nich není vidět a nemusíte je tedy pokaždé čistit. Chytrým detailem je i malá kapsička na jazyku – slouží k uložení tkaniček, které tak nikde nepřekážejí a nezachytávají se do nich klacíky apod.

Boty jsou určeny hlavně na nezpevněné cesty a tam fungují bezvadně. Nemusíte se bát sněhu ani bahna – vzorek na podrážce vás krásně podrží a nezklamou ani na kamenitém podkladu. Svršek je velmi propustný což je dobré na větrání, ale zároveň budete cítit jakoukoli vlhkost, kterou proběhnete.

Nevýhodou je nižší flexibilita – boty jsou hodně tvrdé, málo ohebné, ale zase v nich necítíte každý kámen na cestě. Toho, kdo chce za málo peněz získat velmi solidní boty na delší trailové běhy, volí spíše pohodové tempo a nechce platit za značku, určitě nezklamou.

2019-04-21T15:26:51+00:00

Napsat komentář