Nike Air Zoom Alphafly NEXT%-test, recenze

Již několik týdnů testuji botu, která byla velmi dlouhou dobu jedničkou na trhu s maratonskou obuví. Když v roce 2019 zaběhl v prototypu těchto bot Eliud Kipchoge maratonskou distanci ve Vídni jako první pod dvě hodiny, vzbudil tím doslova pozdvižení. Na nohách měl do té doby něco nevídaného. Masivní obuv, kterou by ještě před pár lety na první pohled považovali všichni za naprosto směšnou a absolutně nevhodnou na závod. Doba ale pokročila dopředu mílovými skoky, a tak tu máme spousty bot od všemožných firem s robustní konstrukcí, karbonovou destičkou, pořádnou zásobou tlumící pěny a nízkou hmotností, slibující závratné zlepšení vašich osobáků. Dnes se podíváme na zoubek botě, která by měla splňovat vše výše zmíněné do puntíku. 

Tak trochu sci-fi design

Když jsem před dvěma lety viděl první fotky této boty, říkal jsem si, že vypadá jako vesmírná loď a nevěděl, co si o tom mám myslet. Na první pohled ve mně vzbudila bota spoustu rozpaků. Nyní, když ji dennodenně vídám na nohách spousty běžců, mi to už ale vůbec nepřijde a zvykl jsem si na její vzhled.  Jedno této závodce ale upřít nelze. Již na první pohled působí velmi dynamicky.  Vpředu vás zaujmou dvě jednotky vzduchových polštářků Zoom Air. Velmi lehoučký svršek z tkaniny Flyknit – Atomknit po obutí dobře přilne na nohu. Za mokrého počasí takřka neabsorboval vodu, a naopak skvěle odváděl vlhkost. Neuvěřitelně měkoučká je pěna ZoomX . Ta by měla nabízet prvotřídní návratnost energie, a hlavně ochranu při dopadu, což je u maratonu, naprosto klíčové. Karbonová destička v podrážce zvyšuje tuhost boty, což ještě více napomáhá rychlejšímu kroku. Bota je opravdu tuhá, museli byste vynaložit pěknou dávku síly, abyste ji alespoň ohnuli. S pouhými 219 gramy (vel. 44 EU) patří bota k tomu nejlehčímu, co si můžete na maraton pořídit. Drop neboli rozdíl pata-špička je zde 4 milimetry. Nike vydal spoustu barevných provedení od decentních po odvázanější. Já dal přednost fialové kombinaci s bílou tlumící pěnou a černou podrážkou. 

Opravdu tak rychlé?

První test jsem se rozhodl, že udělám na běžeckém pásu. Na programu jsem měl trénink delších úseků tempem ANP. Po prvním obutí a při rovinkách jsem si však říkal, že trénink s těmito botami nemůžu nikdy dokončit. Přišel jsem si strašně nestabilní. Vše se ale změnilo po začátku tréninku. Když se tempo ustálilo a nebylo tak rychlé jako při rovinkách, najednou se mi běželo velmi lehce a skoro ,,zadarmo´´. Trénink jsem nakonec dokončil bez větších problémů. Bota mi určitě pomohla udržet tempo až dokonce. Jedinou kaňkou byl puchýř, který se mi udělal na plosce nohy. S tím mám ale problém u spousty modelů i značek a většinou pomůže, když si botu párkrát prošlápnu. Stejné to bylo i zde. Po pár trénincích už o puchýři nebo jakémkoli diskomfortu ani nevím. Dokonale se mi povedlo využít vlastnosti boty. Její měkkost, pružnost a tuhost zároveň mi doslova dodaly křídla. Představit si jí umím i na půlmaratonské distanci, avšak na desítku bych už volil jiný typ obuvi. Jakmile jsem totiž v tréninku zkusil přejít do opravdu rychlého tempa, začínal jsem cítit již zmíněnou nestabilitu boty. Nedoporučil bych ji také používat na žádný jiný terén než silnici. Velmi byste tím uškodili životnosti, která, jak bývá u závodek zvykem, není až tak vysoká. Platí pravidlo, čím lepší máte techniku běhu, tím déle vám bota vydrží. Osobně si myslím, že pokud ji nebudete vláčet polňačkami a šotolinou, mohla by se klidně na 500 km dostat.  

A co cena?

Jelikož se jedná o vlajkovou maratonskou loď firmy Nike, bylo by bláhové si myslet, že model pořídíte za pár kaček. Ceny se běžně pohybovaly okolo nelichotivých 7 tisíc za pár. Naštěstí to je už nějaký ten pátek, co se dostala bota na trh a Nike dokonce vydalo jejího nástupce v podobě vyššího modelu. Proto se nyní dá pár pořídit za velmi pěknou cenu. Já osobně jsem Alphafly pořizoval za přijatelných 3500 Kč. 

Slovo závěrem 

Alphafly bych doporučil pokročilejším běžcům se závodními ambicemi, kteří už mají za sebou pár let běžecké dřiny. Pokud patříte mezi zkušené běžce a hledáte maratonku, se kterou stlačíte váš osobák zase o něco níže, jděte do této. Jelikož se jedná o závodní botu, je zbytečné v ní klusat. Na to jsou určeny úplně jiné typy bot, tuto si šetřete na dlouhá maratonská tempa a samozřejmě na závod. 

2022-11-23T12:39:45+00:00

Napsat komentář