Samsung Galaxy S20 FE-test, recenze

Zaznamenej své zážitky beze strachu z vody i prachu. 

Díky C-19 probíhá sdílení zážitků více ve světě virtuálním než reálném. Tento článek je pro tebe, pokud alespoň jednou za čas zachycuješ svůj běžecký život a vzpomínky pro sebe, nebo je sdílíš s přáteli. Uznávám, že jako redakce máme vyšší než běžné nároky na zařízení zachycující pro tebe běžecké okamžiky, ale ruku na srdce, každý se alespoň jednou za čas chce pochlubit obrázkem ze zdolaného vrcholu, nebo z výběhu při západu slunce. Fotografie zachycují denní radosti a pozitivní střípky tvého života.  

Baví nás fotit, ale ne mobily vybírat. Proto jsme se rozhodli požádat o pomoc partnery ze Samsungu, kteří nám jinak na testování dodávají sportovní hodinky, sluchátka apod. Chtěli jsme jediné, telefon s perfektním foťákem, odpovídajícím výkonem a hlavně přírodě-vzdorný

Model S20FE měl splňovat všechny naše nároky. Nebudeme se podrobně věnovat technickému popisu, to si najdeš jinde, ale zaměříme se právě na fotoaparát, správu fotek, ovládání a odolnost telefonu. 

Na zadní straně jsou celkem 3 fotoaparáty: 12Mpx s optickou stabilizací, 12Mpx ultra-širokoúhlý snímač s možností záběru až 120° a 8Mpx objektiv s optickým zoomem. Na displeji si pak můžeš manuálně volit, který z nich chcete použít. Přední kamera má 32Mpx rozlišení. 

I přesto, že fotoaparát nabízí mnoho, můžeš fotit samozřejmě i v automatickém módu. Ne každý je rozený fotograf, proto právě automat hodně odpustí a 80% práce pro perfektní fotku odvede za tebe. Můžeš počítat třeba s automatickou optimalizací scény, zaostřováním, rozmazáním pozadí při focení detailů, vylepšením tváře, spouštěním blesku, vylepšení světelnosti, běžné či širokoúhlé záběry apod. 

Mezi další módy patří video, panoráma, noc, živé zaostření (foto i video), profesionální foto pro manuální nastavení (foto + video), jídlo a super zpomalené a super rychlé video. Je zcela na tobě, jak si módy seřadíš. Musím se bezpodmínečně zastavit u SingleTake, který mě velice zaujal. Po spuštění S20FE pořídí ze záznamu o délce 3–10 sekund až 14 různých druhů nejlepších fotografií či videí. Sám si vybereš, co využiješ. Hodně jsme ST testovali a opravdu ve většině případů našel a vytvořil z videa jedny z nejkvalitnějších záběrů dle kompozice, barevnosti a dynamiky. Současně použije v alternativních snímcích režimy jako hyper čas, zpomalení apod. Cokoli z nabídky můžeš uložit samostatně a dál s tím pracovat či sdílet. Určitě si najdi o této vychytávce víc.  

Druhou funkční revolucí ve focení pro mě byla tzv. fotografie v pohybu. Při každém focení S20FE uloží navíc i cca 2sec. předtím, než zmáčkneš spoušť. To je geniální, protože ve většině případů netrefím ten nejlepší okamžik a klasicky jej pokazí mrknutí či pohled foceného objektu mimo foťák. Nyní si stačí fotku rozkliknout a prstem se posunout o pár desetin sekundy zpět. To je parádní záležitost!  

Dokonce jsme si doma s dětmi zablbli a vyzkoušeli podle selfie vyrobit i vlastní personifikované emoji. 

Ve dne a při dobrém světle jsou výsledky vynikající. Fotky jsou moc hezky barevné vč. kontrastu, ostré a přirozeně působí i rozmazání pozadí. Dle výrobce umí S20FE rozeznat až 30 typů fotografovaných scén a upravit nastavení režimu focení i ideální kompozici.  

Při focení v místech s menší světlostí si fotografie zachovávají velmi dobrou světlost. Je nutné poznamenat, že foťák využívá při nočním focení delší dobu expozice a dle svého přesvědčení obrázky doladí. I přesto, že se dá v noci fotit i na denní režim, určitě doporučuji automaticky přepínat na noční režim, který fotografii ještě více prosvětlí. 

Video nepoužíváme zdaleka tak často, jako fotoaparát, nicméně maximálním rozlišením 4K nám opravdu zcela stačilo. Prakticky vždy natáčíme či fotíme v terénu bez stativu a opravdu chválím stabilizaci obrazu. 

Voda a prach 

Parametry prachu a voděodolnosti jsou nastaveny vysoko. Ochrana označená IP 68 znamená úplnou odolnost vůči prachu i vodě vč. ponoření do hloubky až 1,5m po dobu 30minut. 

Co uvádí výrobce: 

6,5“ Full HD displej-super AMOLED 120 Hz 

Přední fotoaparát 32Mpx 

3x zadní fotoaparát 12+12+8Mpx 

3x optický zoom 

30x space zoom s vysokým rozlišením 

Noční režim pro světlé noční fotky 

Připojení LTE a Wi-Fi 6 

Baterie 4500 mAh 

Vestavěná pamět 128 Gb 

6Gb paměti RAM 

Ochran voda/prach IP68 

2022-04-03T14:54:38+00:00

Napsat komentář