Samsung Galaxy Watch Active: Stylové sledování aktivit dnem i nocí – test, recenze

Nové hodinky jihokorejského výrobce Samsung přinášejí řadu změn oproti předchozím modelům. Galaxy Watch Active se dají označit jako stylové chytré hodinky, které za velmi rozumnou cenu nabízejí téměř vše, co aktivní člověk potřebuje. Poměr cena výkon na jedničku.

Už designově zdařilá bílá krabička napovídá, že se v ní ukrývá něco speciálního. Po jejím otevření rozhodně nebude následovat zklamání, protože i vlastní hodinky jsou z hlediska designu velmi povedené. Jsou velmi čistě zpracovány a kombinují lesklou úpravu s kovem. Velikost ciferníku je spíše decentní, což ocení majitelé (a hlavně majitelky) menších zápěstí, a v námi testované tmavě zelené variantě působí spíše nenápadně. Nejsou tedy určeny pro milovníky velkých výrazných hodinek. K dispozici je pak ještě stříbrné, černé a růžovo-zlaté provedení.

Menší ciferník, nižší hmotnost

Menší rozměr ciferníku přináší hned několik výhod. Při sportu hodinky nepřekážejí, méně se ti pod nimi bude potit ruka a při spánku působí méně rušivě než velké sprottestery. Navíc v tomto případě znamená menší velikost také nižší hmotnost, tzn. krásných 25 g (váženo bez řemínku). Ciferník oproti předchozím modelům postrádá oblíbenou otočnou lunetu, což může být jejími zastánci označováno za negativum. Hrany jsou ale hladce zaoblené, a to přináší příjemný pocit při ovládání, a hodinky se navíc nezachytávají o oblečení.

Silikonové řemínky ladí spíše ke sportovnějšímu outfitu, jsou velmi příjemné a v balení najdeš velikost S a L. Jejich šířka je standardních 20 mm, takže je snadno můžeš vyměnit za jiné.

Jednoduché ovládání

Watch Active disponují dotykovým ovládáním doplněným dvěma tlačítky. Ty působí na první pohled miniaturně, ale velmi jednoduše se mačkají. Horní tlačítko tě vždy vrátí o krok zpět a dolní vyvolá menu aplikací, nabídku vypnutí nebo dvojím stiskem přednastavenou funkci. Pro snazší rozlišení tlačítek šel výrobce dokonce do takového detailu, že každé opatřil jinou povrchovou úpravou.

V plastové spodní části najdeš senzor srdečního tepu, který lehce vystupuje nad povrch pro lepší funkčnost. Horní strana kovových boků skrývá dva otvůrky mikrofonu. Reproduktor na hodinkách nenajdeš, je ale nahrazen vibracemi. Jejich intenzita jde snadno změnit a bez problému tě například vzbudí.

Displej se povedl

Jedna z hlavních výhod hodinek je precizně zpracovaný kruhový displej o velikosti 1,1“. Mohlo by se zdát, že rámeček je vzhledem k menšímu displeji příliš velký, ale díky technologii Super AMOLED s absolutní černou se tento pocit rychle vytratí.

Rozlišení displeje je 360 x 360 pixelů a ochranu zajišťuje odolné sklo Gorilla Glass 3. Barvy jsou velmi živé a displej je krásně čitelný i na přímém slunci Automatická úprava jasu dle okolního prostředí s možností ovládání v rukavicích jsou dalším příjemným benefitem. Jen pozor – pokud máš větší prsty, raději si před nákupem otestuj ovládání ikonek.

Uvnitř hodinek nejdeš 4 GB paměti, GPS, konektivitu Bluetooth 4.2, Wi-Fi a NFC. Interní paměť je určená především pro uložení hudby, což nás vzhledem k ceně hodinek velmi mile překvapilo.

Nechybí snímač tepu, barometr a gyroskop

Watch Active mají hladce fungující vlastní operační systém Tizen a snadno ovladatelné uživatelské prostředí One IU s vysokou možností individualizace nastavení. Kompatibilita je s telefony s Androidem 5.0 a iOS 9.0 a vyšší. Hodinky splňují také vojenský standard MIL-STD-810G a voděodolnost 5 ATM, takže plavání se rozhodně bát nemusíš. Senzorů je tu několik několik včetně snímače srdečního tepu, akcelerometru, barometru, gyroskopu a světelného senzoru.

Důležitým kritériem kvality je vždy výdrž baterie. V případě Samsung Galaxy Watch Active výrobce udává pro běžné denní používání cca 45 hodin, což se nám při testování potvrdilo. Příjemným plusem je, že se nemusíte o nic starat a hodinky automaticky detekují, kde se mají přepnout do klidu a šetřit baterii. Při plném užívání funkcí hodinek můžeš počítat s výdrží baterie zhruba 24 hodin. Celkově jde tedy říci, že se jedná o průměr.

V krabičce u hodinek najdete nabíječku zakončenou USB konektorem, chybí ale bohužel adaptér do zásuvky. Její používání je na druhou stranu velmi snadné, hodinky stačí na malou černou kolébku pouze přiložit a za zhruba dvě hodiny máš plně nabito.

Vše, co hobby běžec potřebuje

A na koho Samsung s novým modelem cílí? Na nás, na sportovce! Na výběr tu máš 39 pohybových aktivit. Hodinky přitom umějí u vybraných typů aktivit automaticky detekovat jejich začátek, a myslí tak za tebe pro případ, že zapomeneš monitoring zapnout.

Co se týče monitoringu běhu, mají hodinky vše, co potřebuje hobby běžec. Při tréninku nebo závodě tě informují o tempu, čase, vzdálenosti, tepové frekvenci a kaloriích. Automaticky se při pauze pozastaví a po několika sekundách běhu zase spustí. Po ukončení tréninku lze prostřednictvím aplikace Samsung Health zjistit další detaily jako tempo, kadenci a další. Využít můžeš i dalších podporovaných aplikací, jako je Strava, Endomondo nebo Under Armour.

Motivují tě k aktivitě

Watch Active myslí za tebe, i pokud zrovna necvičítš. Po příliš dlouhé neaktivitě tě vybídnou k pohybu, a dokonce tě i provedou vhodnými protahovacími cviky. Měřit si můžeš i momentální úroveň stresu oproti tvému dlouhodobému průměru, a v případě potřeby tě provede relaxačním dechovým cvičením, které tě má vrátit do zpátky do pohody. Další funkcí je monitoring spánku, kdy si ráno můžeš prohlédnout rozdělení vaší noci na lehký, tvrdý a REM spánek.

Samsung Galaxy Watch Active ti tedy budou skvělým parťákem během celého dne i noci. Plusem jsou téměř neomezené možnosti individualizace vhledu i nastavení a nepřeberné množství funkcí, které v této cenové hladině těžko jinde najdeš. Displej nás oslnil stejně jako celkový vzhled hodinek. Do negativ lze zařadit výdrž baterie a pro někoho menší rozměr ciferníku bez oblíbené otočné lunety. Ale poměr cena výkon lze bez váhání označit za nadprůměrný.

Co uvádí výrobce

Všechny chytré náramky změří tvé aktivity, ale Watch Active ti poradí, jak zůstat ve formě a být ještě lepší.

Na jedno nabití vydrží až 45 hodin (při outdoorových aktivitách se zapnutou GPS 15 hodin) a díky technologii bezdrátového sdílení energie se rychle opět nabijí.

Možnost stažení aplikací, které ti pomohou plnit tvé cíle.

Díky uživatelskému rozhraní One UI je používání intuitivnější.

Procesor 1,15 GHz, NFC, Bluetooth v4.2, interní paměť 4 GB, operační systém Tizen

Super AMOLED displej 28,1 mm, 16 miliónů barev, rozlišení 360 x 360

Cena: 6 490 Kč

www.samsung.com

2020-04-01T11:31:52+00:00

Napsat komentář