SAMSUNG GALAXY WATCH, aneb účel světí prostředky – test, recenze

Není jednoduché testovat tak nabušené zařízení, jako je Galaxy Watch. Specifikum hodinek od Samsungu totiž tkví v tom, že jsou zpravidla chytřejší než sám tester. Výrobce dokonce už do balení ani nedává manuál (existuje jen v on-line verzi) a spíše se snaží, aby hodinky uživatele postupně učily a naváděly samy. Jak se to povedlo této novince?

Moc mě potěšilo, když jsem se dozvěděl že náš magazín bude moci jako jeden z prvních vyzkoušet absolutní novinku Galaxy Watch. Nestává se tak často, aby na test dorazila do redakce ještě nerozbalená krabička, a proto jsme se na ni s kolegy hned vrhli. První otevření nové věci má v sobě vždy něco tak trochu magického. Díky tomu, že jsou hodinky dodávány přednabité, jsem je mohl hned mohl spárovat s telefonem a pustit je do akce.

 

Jednoduché párování

Pokud máte telefon od Samsungu jako já, začne vám hned nadšeně hlásit, že bylo nalezeno nové zařízení, a po dvojím kliknutí jste ve hře. S jiným telefonem si budete muset ještě stáhnout z Google Play odpovídající apku, nicméně ta vám moc místa ve vašem smartphonu nezabere. Co považuji za zajímavé, a přišel jsem na to víceméně náhodou, je fakt, že aplikaci (a tudíž i hodinky) můžete spárovat i se zařízeními s operačním systém iOS, tedy i s iPhonem. To možná udělá Applu čáru přes rozpočet, protože Galaxy Watch smazávají z mého pohledu Apple watch prakticky ve všech zásadních kritériích.

To, co vás u modelu Galaxy Watch, ostatně stejně jako u modelu Gear 3 Frontier, zaujme na první pohled, je design a neskutečně krásný SUPER AMOLED display o velikosti 1.2palců (tzn. cca 30 mm). Při přímém srovnání s modelem Gear 3 Frontier jsou na ruce lehčí a mají i znatelně menší lunetu (váha udaná výrobcem 42 g, výška hodinek 12,7mm) a užší pásek (20 mm).

Sporttester jako módní doplněk

Samsung vsadil na jistotu, protože ví, že mnoho lidí si prostě koupí hodinky jako módní doplněk a nikdy nebude schopno využít ani 50 % funkcí, které nabízejí. Pokud si dnes chcete pořídit špičkový sporttester, abyste mohli monitorovat celý den vaše aktivity, a zároveň máte práci, ve které musíte dodržet určitou formálnost oblékání, nemáte velkou paletu možností. Navíc u konkurence jde pak zpravidla o nutnost investovat desítky tisíc korun. Samsung šel v přiblížení ručičkovým hodinkám tak daleko, že vám budou ručičky házet virtuální stíny na ciferníku! Jasně, v životě vám to asi moc nepomůže, ale deklaruje to, jak moc jsou hodinky vyprecizované a jak moc se chtěl Samsung jasně vymezit proti ostatní konkurenci ve SmartWatches.

Ovládání je jednoduché. Co lze zařídit přímo na hodinkách, zvládnete dvěma tlačítky a otočnou lunetou. Kde nestačí tlačítka, jako např. při psaní hesla na wi-fi či SMSky, tam pomůže dotykový display.

 

Volat z hodinek? To už není sci-fi!

Ráno cestou do práce musím zdolat opičí dráhu v podobě cca kilometrové cesty na vlak a z vlaku do kanceláře, kde mám vcestě několik  desítek schodů a další stoupání. Po cestě zkouším gyroskop, barometr a tachometr. Vše funguje, akorát jsem si myslel, že překonávám každý den o dost větší převýšení doopravdy… Trocha zklamání hned po ránu a první ochlazení vztahů mezi mnou a hodinkami. Vše ale narovnal fakt, že hodinky mají integrovaný přehrávač hudby, což je samozřejmě hlavně pro běhání opravdu výhra. Sice není Samsung první, kdo s touto možností přišel, ale moc dobře si uvědomil, že chytré hodinky bez této funkce by byly odsouzeny ke komerčnímu neúspěchu.  Nahrání i ovládání hudby je intuitivní a nemá smysl dále rozvádět.

Stejně intuitivní je i práce s notifikacemi, hovory, textovými zprávami atd. Vždy si buď vyberete z přednastavených variant, nebo napíšete vlastní. Samotné přijetí či odmítnutí hovoru SMSkou je pak záležitostí většinou dvou poklepání na display. S hodinkami dokonce můžete i bez sluchátek telefonovat „HandsFree“ – pokud je telefon v dosahu Bluetooth, můžete mluvit opravdu přímo do hodinek! Na ulici by to vypadalo asi trochu blbě (a špatně byste kvůli okolnímu hluku slyšeli volajícího, ale pokud vám při běhu přírodou zvoní telefon v batohu, určitě to oceníte.

 

Odolné vůči dešti i střelbě

Ze sportovních funkcí máte možnost vybírat z 39 aktivit. Běh, chůze, kolo, plavání a kardio jsou samozřejmostí. Pokud si navíc ještě nainstalujete aplikaci Samsung Health, budete moci sledovat např. denní přísun a výdej kalorií či monitorování stresu  – na jeho eliminaci můžete dokonce začít hned pracovat pomocí dechových cvičení. Pokud si zvyknete využívat hodinky i v noci, pak vám bude odměnou přesný monitoring spánku rozdělený do 4 fází dle kvality a hloubky.

Nově už nejsou chytré hodinky od Samsungu pouze voděodolné, ale opravdu vodotěsné, a to až do hloubky 50m. Dokonce splňují náročná kritéria pro získání americké vojenské standartní normy MIL-STD-810G, jež obsahuje širokou škálu testovacích procedur na odolnost vůči vystavení vysokým a nízkým teplotám a teplotním šokům, dešti (včetně deště s větrem a mrznoucího deště), vlhkosti, plísním, solné mlze pro testování odolnosti vůči rzi, písčitému a prašnému prostředí, výbušné atmosféře, rázům a vibracím při přepravě, vibracím při střelbě, a náhodným vibracím. Dost působivé!

Teoreticky by vám hodinky mohly umožnit i platit bezkontaktně díky služně Samsung Pay, ale to by musela být v ČR nějaká banka tak flexibilní, že by podobnou službu byla schopna realizovat. Nicméně hodinky mají a umějí ještě celou řadu dalších věcí. Co neumějí, na to si najdete a stáhnete nějakou z plejády aplikací, jež jsou většinou zdarma. O všemožných alternativách ciferníku a nemluvě.
Pokud máte rádi chytré hračky, které vám usnadní život, aktivně sportujete, sledujete svou výkonnost a chcete, aby hodinky byly i doplňkem vašeho outfitu, budete určitě spokojeni.

Lepší procesor, než máte v telefonu

Pravděpodobně budou mít tyto hodinky dokonce i lepší procesor než váš mobilní telefon, pracují totiž na dvoujádrovém procesoru 1.15 GHz s pamětí 1,5 Gb RAM a 4 Gb vnitřní paměti.

Reakční doba při zmáčknutí tlačítek i poklepáni na display je minimální a odpovídá dle mého odhadu dotykovým telefonům.

Výdrž baterie – výrobce uvádí kapacitu 270 mAh a tudíž cca 4dny v režimu chytrých hodinek (tzn. bez použití speciálních funkcí, GPS apod.). Nicméně i když hodinky zapojíte do permanentního zápřahu, pustíte wi-fi, začnete stahovat programy, používat GPS a ještě budete chtít, aby vám nepřetržitě svítil display, tak se dostanete cca na 1-2 dny používání.

Pro nabíjení nemusíte do hodinek strkat žádný kabel, prostě je jen jednoduše položíte do bezdrátové nabíječky.

2020-04-01T11:44:22+00:00

Napsat komentář