Suunto 5: Špičkový výkon za dobrou cenu – test, recenze

Není to tak dávno, co finské Suunto vyšlo na trh se svým top modelem hodinek s označením Suunto 9. Nyní přichází s novinkou, která by se dala v pomyslném žebříčku zařadit ihned za lídra, a to s modelem Suunto 5 s označením G1 (první generace). Ten cílí především na uživatele, kteří chtějí za poměrně nízkou cenu získat funkcionality, které mají aktuální top modely. Nechme se překvapit, zda vydají ještě nějaký model mezi.

Do naší redakce přišel jeden kousek Suunto „pětek“ na otestování a jelikož rádi testujeme vše, co je nové a následně se s tebou dělíme o naše zkušenosti. Protože jsem hrdým vlastníkem modelu Suunto 9 a dávám mu co proto, padla volba testera na mou hlavu, abych porovnal co umí. Než se rozepíši o tom, jaké hodinky jsou, poskytnu pár statistický dat o tom, co jsem s hodinkami zažil.

Testoval jsem je 3 týdny a za tu dobu jsme společně uběhli 176 km v různorodém terénu, nachodil jsem s nimi 29 km, několikrát jsme si společně dali stretching a dalších pár drobnějších aktivit. Udělali jsme společně 313 561 kroků a spálili 18 805 kalorií.

Vzhled, konstrukce, výdrž

Začneme nejdříve vzhledem a pár čísly. Hodinky váží 66 g. Na ruce je to oproti mým 81g Suunto 9 Baro trochu znát, ale jinak jako sportovní hodinky mají přívětivé rozměry (46 x 14,6 mm), které ocení i běžkyně s užším zápěstím. Na první pohled se jedná o hodinky, které jsou poměrně tenké, což je v případě Suunta určitě spíše nevšední trend, který sám os osobě naznačuje, že mají cílit na širokou skupinu běžců, kteří je chtějí jednoduše zapojit do svého běžného života.

Ruku obepíná silikonový řemínek. Je pohodlný, nikde netlačí a celkově pěkně sedí. Na řemínku pak najdeme klasickou ocelovou sponu s logem Suunto a dva bezpečnostní pásky. Jako menší bratříček modelu Suunto 9 nedostal model Suunto 5 rychloupínací výměnné pásky, což je v tomto případě škoda, jelikož např. model Suunto Spartan také neměl rychloupínací pásek a majitelům se občas stávalo, že se pásek utrhl, nicméně věřím, že konstrukčně to již Suunto vyřešilo a u tohoto modelu nebude problém.

Na první pohled tě zaujme robustní ocelová luneta, pod kterou se schovává GPS modul. Displej je oproti Suunto 9 menší, ale potřebná data ke sportovním aktivitám se na něj v pohodě vejdou. Stejně jako u Suunto 9 je ve spodní části logo Suunto a vysoce kontrastní displej je v tomto případě z minerálního skla (model Suunto 9 má safírový displej) a má rozlišení 218 x 218 pixelů. Na levé straně hodinek nalezneme dvě tlačítka … jedno je určeno pro listování mezi displeji, druhé tlačítko vrací na původní displej. Na pravé straně nalezneme tři tlačítka (potvrzení, pohyb nahoru a dolů). Chvilku mi trvalo než jsem si na plně tlačítkové ovládání zvykl, jelikož Suunto 9 mají dotykový displej v kombinaci s tlačítky, přičemž dotykový displej se deaktivuje při spuštění aktivity. Ve spodní části je optický snímač tepové frekvence a konektor pro připojení dobíjecího kabelu.

Velice překvapivá je doba dobíjení hodinek. Hodinky jsou dobité do 100% zhruba do 90 minut, u modelu Suunto 9 je tato doba delší. V režimu hodinek s celodenním měřením tepu, notifikacemi z mobilního telefonu a při pěti aktivitách za týden vydrží kolem 10 dní.

Základní funkce

Stejně jako u ostatních modelů Suunto je možné měnit ciferník předem definovanými vzhledy, které nabízejí užitečné parametry. Kromě data a času se při listování můžeme dozvědět aktuální tepovou frekvenci a její vývoj během dne. Zjistíš počet kroků a spálené aktivní a pasivní kalorie, celkovou dobu tréninku, odhadovanou dobu regenerace či spánkový režim. S hodinkami jsem i spal, takže následně máte k dispozici i data během spánku. Hodinky ti ukáží, kolik hodin si spal, jaká byla průměrná tepová frekvence či kolik hodin z celkové doby spánku byl spánek hluboký.

Oproti Suunto 9 zde chybí data o nadmořské výšce, barometrickém tlaku či teplotě. Suunto 5 nemá ani jeden z těchto senzorů. Namísto toho byly přidányi dvě parádní funkcionality. První z nich je tzv. stress score, tzn. odhad, zda jste odpočati a můžete se věnovat nové sportovní aktivitě. Další funkcionalitou je zobrazení hodnoty VO2 max. přímo na displeji hodinek a odhad fyzického věku. Já osobně s novými Suunto 5 omládl, jelikož můj věk byl odhadován po celou dobu testování na 20 let .

Hodinky nadále disponují stopkami a záznamníkem aktivit, kde jsou k náhledu vaše aktivity a podrobná data o nich.

I do tohoto modelu je vměstnána drobečková navigace, která vás bez problému dovede na vámi definované místo.

Výdrž baterie a sportovní režimy

Je potřeba Suunto opět pochválit, jelikož i do nižší řady hodinek pustilo baterii, která má dva režimy: Performance, Endurance. Performance – klasický režim s vysokou přesností záznamu po 1s a Endurance mód, který zaznamenává data každých 60s. Při Performance režimu se dostaneme na 20h záznamu a při Endurance režimu až na 40h. Inu na Suunto 9 to stále nestačí, ty vydrží na jednu aktivitu až 120h, ale ruku na srdce … kdo z nás to v reálu využije?

V rámci sportovních režimů můžete volit až z 80 sportovních aktivit (běh, extrémní překážkové závody, jízda na kole, plavání v bazénu i otevřené vodě, stretching, in-line brusle, horská turistika, aerobic, jóga, lyžování, triathlon, veslování, jízda na kajaku, lezení po skalách, snowboarding, fotbal, hokej, basketball, volleyball, box, golf, SUP, crossfit, motosporty, bowling a mnoho dalších).

Sportovní režimy jsou neustále rozšiřovány dle potřeb sportovců … v nedávné aktualizaci softwaru přidali např. horské kolo – enduro či downhill nebo triatlon pracující s měřením podle síly. Samozřejmostí také je, že Suunto umí režim Multisport, takže v rámci svých aktivit můžete přepínat mezi jednotlivými sporty.

Suunto 5 v terénu

Hodinky jsem testoval v terénu s převýšením a na asfaltových cyklostezkách. Zajímalo mě, jak se budou chovat v místech, kde je příjem GPS signálu horší, jelikož Suunto 5 nemají výškoměr, ale nastoupené metry měří dle GPS. Dále jsem testoval hodinky s připojeným HR pásem a za použití optického snímače tepu, který je zabudován v hodinkách.

Po klasickém suunťáckém pípnutí, které oznamuje začátek aktivity se vám na displeji zobrazí průměrná rychlost, srdeční tep, uběhnuté kilometry a celkový čas. Pokud listujeme v menu právě probíhající aktivity, hodinky vám ještě ukazují data o posledním uběhnutém kilometru (čas a průměrné tempo) a dále je k dispozici drobečková navigace.

Na asfaltové cyklostezce s dostatečným příjmem GPS signálu byla uběhnutá trasa vykreslena přesně. V terénu to bylo o trochu horší, jelikož GPS výškoměr zaznamenával nastoupené metry v určitém časovém intervalu. Byl jsem překvapen, jak GPS výškoměr pracuje a tak jsem vzal při dalším výběhu na ruku i Suunto 9, abych mohl tento parametr lépe porovnat. Suunto 5 mi pípaly při uběhnutém kilometru cca. o 130 metrů dříve než Suunto 9 a výsledný rozdíl nastoupených metrů byl jednoznačný. Na trase, která měla převýšení cca. 130 metrů mi Suunto 5 naměřily o nějakých 35 metrů méně než Suunto 9, které mají výškoměr.

Po doběhnutí na vás hodinky navalí nepřeberné množství dat. Mezi ně patří: výsledný čas, vzdálenost, průměrné tempo, kadence, kroky během aktivity, průměrnou tepovou frekvenci s vykresleným grafem, v jakých zónách tepové frekvence jste strávili nejvíce času, počet spálených kalorií, PTE (Peak Trainning Effect), EPOC (excess post-exercise oxygen consumption), vystoupané a sestoupané metry s vykresleným grafem, odhad času regenerace, VO2 max. Na dalším displeji se pak zobrazí jednotlivé kilometry (čas a průměrný tep).

Co se týká měření tepové frekvence, tak při prvním výběhu se mi zdála data o měření tepu nepřesná, nicméně když jsem pak vzal na ruku oba dva modely – Suunto 5 i Suunto 9 s HR pásem, zjistil jsem že drobné odchylky optický snímač u Suunto 5 má, ale nebyly zase natolik odlišné od dat ze Suunto 9 s HR pásem. V tomto ohledu jsem byl tedy pozitivně překvapen, jelikož já samotné optice tolik neholduji.

Aplikace Suunto App

Pakliže jste v mé předchozí recenzi na Suunto 9 Baro četli, že jsem si stěžoval na jejich novou aplikaci Suunto App, tak nyní se můj názor postupně mění. Aplikace začíná mít velice hezkou a uživatelsky přehlednou podobu a zobrazí vám data, která ke svým analýzám tréninku potřebujete.

Přímo v aplikaci si můžete zobrazit teplotní mapy k jednotlivým druhům sportu či naplánovat nějakou trasu a uložit ji rovnou do hodinek. Aplikace se navíc stává i sociální platformou pro uživatele Suunto hodinek.

Dále mě potěšilo, že přímo v aplikaci lze vytvořit individuální sportovní profil, takže si můžete nastavit výstupní data taková, jaká chcete na displeji hodinek zobrazit.

Také je zde možnost připojit se na další sportovní služby jako je např. Endomondo, Strava, Trainning Peaks a postupně přidávají i další služby, které lze s hodinkami Suunto spárovat.

Věřím, že v Suuntu budou aplikaci i nadále vyvíjet ke spokojenosti uživatelů, resp. musí, jelikož nedávno ohlásili, že přestanou podporovat svoji starou aplikaci Movescount.

Co dalšího hodinky umí?

Koupí Suunto 5 si nekupujete jen multisportovní hodinky, ale stanou se vaším přítelem i v běžném životě. Nově je v hodinkách zabudován inteligentní tréninkový plán, který vás dokáže udržet v kondici. Hodinky vám tedy sami naplánují, kdy byste měli jít trénovat a berou při tom ohled na váš aktuální stav (úroveň stresu nebo zda jste dostatečně odpočatí a vyspalý). Podporují tedy udržování, zlepšování a zvyšování vaší kondice na základě propojených algoritmů.

Celkový dojem

Hodinky na mě zapůsobily skvělým dojmem. Příjemně se nosily, byly velké tak akorát. Designově jsou povedené, ale hlavní bylo to, co skrývaly uvnitř. Řekl bych, že v poměru cena/výkon uživatel dostane opravdu sofistikovaného pomocníka k tréninku a kvalitní zpracování hodinek, jak je u Suunto zvykem

Technické parametry Suunto 5

  • váha 66g
  • na sportovní hodinky relativně menší a dobře padnoucí: rozměr 46 x 14,6 mm
  • tělo z kompozitního polykarbonátu – vyztuženého skleněnými vlákny
  • sklíčko minerální sklo, lépe odolné před poškrábáním a prasknutím
  • silikonový řemínek délky pro zápěstí 130-210 mm
  • vysoce kontrastní barevný displej 218×218 pixelů
  • jazykové verze ovládání hodinek včetně české
  • ovládání tlačítky (nikoli dotykem)
  • výdrž nabitého akumulátoru v časovém režimu: 14 dnů
  • Bluetooth Smart propojení s mobilním telefonem 
  • výdrž nabitého akumulátoru při monitoringu 24/7 a spuštěných notifokací z mobilního telefonu: 7 dní
  • výdrž nabitého akumulátoru v tréninkovém režimu s GPS: 20 nebo 40 hodin dle zvolené přesnosti
  • inteligentní režimy baterie
  • kompatibilní s aplikací Suunto (nová mobilní aplikace)
  • není kompatibilní s aplikací Movescount

Funkční parametry Suunto 5

  • sledování aktivity 24/7 (kroky, kalorie, tep, cíle)
  • monitoring spánku (kvalita, čas bdění a spánku)
  • GPS navigace typu: GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS
  • Body zájmu, vizuální navigace, drobečková navigace v reálném čase, automatický zoom, 
  • plánované trasy s hetmaps (oblíbené trasy)
  • odhadovaný čas příjezdu
  • GPS výškoměr, plánování trasy s profilem výšky, Mapy terénu na webu pomocí Mapbox, Google Maps & Android
  • při cvičení celkový výstup a sestup, vertikální sychlost
  • čas východu a západu slunce
  • intervalový trénink – poradenství během cvičení, nastavení na hodinkách
  • vývoj VO2Max v mobilní aplikaci Suunto
2020-04-01T11:29:57+00:00

Napsat komentář