VIBRAM FIVEFINGERS V-TRAIL: Minimalismus do drsného terénu – test

Tahle novinka možná trochu zklame ortodoxní barefooťáky, kteří si zakládají na absolutním kontaktu s povrchem. Zato ale nadchne všechny, kdo si chtějí užít přirozený běh v nejnáročnějším terénu.

Oproti jiným modelům pětiprsťáků má výrazně silnější a tužší podešev. Tím je sice lehce omezena flexibilita a naroste i hmotnost, zato ochrana chodidla vzrostla zásadně. Klasickým botám se to pochopitelně zdaleka neblíží, pokud tedy s minimalismem začínáte, budete muset i tak volit, kam vyběhnete. Zkušení běžci se však v modelu mohou vydat i na velmi ostré kameny. Z tohoto pohledu potěší i zesílená ploška v podélné klenbě pod šlachou vedoucí k palci – když se vám tady zapíchne kámen, je to velmi bolestivý zážitek.

Běhu v náročném terénu nahrávají i další prvky. Stejná guma jako na podešvi se nachází i na svrchu prstů, což je místo, které si nejen často nakopnete, ale navíc tam u pětiprsťáků často dochází k prodření. Zvýšenou gumovou ochranu pak najdete i z boku. Záběr je skvělý v blátivém i kamenitém terénu.

Obrovskou pochvalu zaslouží svršek – tak perfektně snad dosud nohu neobepínal žádný model značky. Jediná výtka směřuje ke tkaničkám. Rychloutahovací systém a suchý zip na konci jsou sice super, tkaničky jsou však zbytečně dlouhé a o volnou část se občas zachytí klacík.

2019-04-21T15:36:42+00:00

Napsat komentář