Samsung Galaxy Watch Active 2: O další kousek chytřejší – test, recenze

Ještě nedávno byly Samsungy spíš „hodně chytré hodinky pro ty, co občas trochu sportují“. Časy se ale mění. Model Galaxy Watch Active 2 už potěší nejen milovníky čistého designu a technických vychytávek, ale mohou se stát i dobrou volbou pro to, co to s běháním myslí vážně.

Nové Samsungy jsou opravdu krásné. Ne, není od věci začínat test sportovních hodinek právě touto větou. V momentě, kdy se z klasických sporttesterů začaly stávat chytré hodinky, je totiž většina uživatelů začala nosit po celý den. Pěkný vzhled tak přestal být příjemným bonusem navíc, ale stal se velmi důležitý faktorem výběru.

Hodinky řady Galaxy Watch byly od počátku v tomto směru leaderem, a platí to i u novinky Active Watch. Testovaný model je v unisex barvě, která na první pohled vypadá jako černá, při pohledu z blízka ale hází modré odlesky. Vypadá to fakt dobře. Na výběr je pak ještě stříbrná a růžová varianta.

Praktické zapínání i ovládání

Velice zajímavě je řešeno zapínání. Při prvním nasazování jsem chvilku nevěřícně zírala, kam mám zastrčit volný konec řemínku, když nikde nevidím poutko. Pak jsem ale objevila, že hned za přezkou zapínání je otvor, do kterého se řemínek jednoduše nasouká. Dobře to vypadá, poutko nepřekáží, a především se hodinky na ruku skvěle usadí.

Ovládají se kombinací dotykového displeje a dvou tlačítek, hodně povedený detail představuje digitální luneta. Už to není ono dříve používané mechanické otočné kolečko tvořící rám displeje, ale jeho digitální varianta. Když po ní přejedeš prstem, můžeš například listovat v menu, a přitom cítíš hmatovou zpětnou vazbu. Na druhou stranu se tím ztrácí výhoda mechanické lunety, totiž snazší ovládání zpocenými prsty.

Displej má velikost 44 mm. K dispozici je i varianta 40 mm, u ní bych už ale nejspíš měla problém s čitelností. Je tu sice možnost obraz přiblížit roztažením prstů podobně jako na mobilu, což je skvělá funkce, za běhu to ale není moc pohodlné.

Běžecké funkce

Active 2 disponují celkem 39 sportovními režimy. Navíc umějí sedm z nich samy rozpoznat, například když pár minut jdeš, začnou měřit a zaznamenávat chůzi.

Co musím pochválit, to je obrovský pokrok v přesnosti GPS. Zatímco první sportovní hodinky od Samsungu jakž takž měřily jen na rovné silnici mezi poli, u Active 2 funguje parádně. Při kontrolním běhu, kdy jsem měla zároveň na ruce Garminy, se údaje o vzdálenosti u obou hodinek lišily v rozmezí 1-5 m na kilometr, tedy skoro vůbec.

Hodinky ale měří i spoustu dalších věcí – mají zabudovaný barometr, takže máš k dispozici přesné údaje o nastoupených metrech, disponují optickým měřením tempu, sledují kadenci… Všechny potřebné údaje máš k dispozici na displejích, mezi kterými můžeš listovat. Kromě toho nechybí ani hlasové oznámení důležitých hodnot po každém absolvovaném kilometru.

Automatická pauza je fajn

Hodinky poznají, když zastavíš, aktivují automatickou pauzu a měření obnoví, když se znovu rozběhneš. Při tréninku to oceňuju, byť zastavení i spuštění přichází s určitým zpožděním, takže to hodnoty mírně zkresluje. Až příliš často se mi totiž stává, že když hodinky zastavím třeba na semaforu, zapomenu je znovu spustit a část trasy mi pak chybí. Když ale zastavíš při závodě, například na občerstvovačce, rázem ztratíš přehled o celkovém čase. Nicméně lze tuto funkci vypnout.

Co naopak nemusím, to je funkce odpočítávání po spuštění. Když odstartuješ běh, hodinky nejdřív začnou odpočítávat 3-2-1, a teprve pak spustí měření. Při tréninku to nevadí, ale pro závod je to dost nepraktické. Naštěstí je tu ale možnost odpočítávání přeskočit.

Z jiných aktivit než běh zmíním například velmi praktickou funkci při posilování – počítání opakovaných cviků. Můžeš si tak například zadat cíl a hodinky tě upozorní na jeho splnění.

Samozřejmostí je pak počítání kroků, nastoupených pater a spálených kalorií, včetně možnosti zadávání cílů.

Technické detaily, které potěší

Čím Samsung určitě předčí jiné značky, to je prostředí One UI, které nabízí široké možnosti přizpůsobení konkrétnímu uživateli. Umožňuje například naistalovat řadu aplikací, včetně Spotify, internetového prohlížeče a spousty krásných ciferníků (na displej dokonce můžeš nahrát i jakoukoliv fotografii!

Co mě hodně bavilo, je skutečnost, že hodinky mají zabudovaný mikrofon a reproduktor, takže na nich nejen vidíš, že ti někdo volá, ale zároveň můžeš hovor i vyřídit. To se hodí nejen v běžném životě (zvláště dámy určitě znají situaci, kdy marně hledají zvonící telefon v obří kabelce plné „nezbytností“), ale i při běhu. Když už si totiž na běh beru telefon, mám ho nejen schovaný v ledvince nebo batohu, ale ještě navíc v pytlíčku, aby ho nepoškodil pot. A pokud mi někdo volá, pravidelně řeším dilema „Zvednout, nebo nezvednout?“ S hodinkami je to jednoduché – přijmeš hovor a voláš. Stejně tak můžeš postupovat i třeba v tramvaji, jen se připrav na to, že coby osoba mluvící do hodinek budeš trochu za exota. Z hodinek si navíc můžeš i sám zavolat a také z nich poslat zprávu.

Výdrž baterie je o něco nižší než u konkurence, ale ne zas natolik, aby to „normálního“ běžce nějak zásadně limitovalo. Na ultra to úplně není, ale na tratě do maratonu úplně v pohodě. Navíc je tu velice zajímavá možnost reverzního bezdrátového nabíjení Wireless PowerShare, který umožňuje hodinky dobíjet z telefonu (k dispozici je samozřejmě i běžná nabíječka). Dobití na plnou kapacitu baterie pak trvá něco přes dvě hodiny.

Jsem zapomětlivý bordelář, a proto jednou z funkcí, které u chytrých hodinek využívám nejčastěji, je „najít telefon“. Ta zde nechybí, což je velké plus.

V hodinkách je i chytrý asistent Bixby, bohužel ale nemluví česky. Výhledově budou umět měřit a vyhodnocovat i EKG – přesněji řečeno umějí to i teď, u nás však tato možnost zatím není schválena pro používaní.

Hodinky toho zkrátka umějí opravdu hodně – skoro bych řekla, že na mě jsou chytré až moc. Mám pocit, že bych potřebovala aspoň půl roku, abych objevila, co všechno vlastně umějí, bez nadsázky jde o jakýsi malý počítač na zápěstí. Ostatně není náhoda, že návod na použití není součást balení. Jeho pdf verze v češtině má totiž 137 stran! Hračičkové a milovníci technických vychytávek si tedy s Active 2 opravdu přijdou na své.

Co uvádí výrobce

Chytré sportovní hodinky jsou vybaveny GPS a monitorem srdečního tepu, řadou sportovních režimů a velkým dotykovým displejem.

Jsou vysoce odolné vůči prachu a vodě

Sami poznají, co zrovna děláš, a poskytnou ti užitečné rady.

Jsou vybaveny pokročilým AMOLED displejem, který je téměř bez rámečku.

Hlídají tvůj srdeční tep a dohlížejí na to, zda jsou jeho hodnoty v normě. Disponují také monitorem stresu.

úložiště: 4 GB

hmotnost: 30 g

akcelerometr, gyroskop, barometr, snímač okolního osvětlení, snímač tepové frekvence

Cena: 7 249 Kč

2020-04-01T11:19:48+00:00

Napsat komentář